20-lecie chóru parafialnego
Fotografie archiwalne:
Jubileusz 20-lecia chóru parafialnego Laudate Dominum – 22 listopada 2024
Chór parafialny Laudate Dominum został założony w parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie 20 lat temu przez organistę Romana Kota za kadencji ks. Proboszcza Zygmunta Zawitkowskiego i po raz pierwszy zaśpiewał podczas liturgii w dniu 23 maja 2004 r. Odtąd nieprzerwanie bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, uświetniając je swym wspaniałym śpiewem. Ponadto chórzyści uczestniczą w specjalnie dla nich głoszonych rekolekcjach oraz chętnie pielgrzymują po polskich sanktuariach. W 2004 r. do Częstochowy, Rokitna, Wielunia, Mstowa, Gidel i Lichenia. W 2005 w czasie żałoby po śmierci papieża Jana Pawła II do Częstochowy, Lichenia i Krakowa, a rok później do Częstochowy i Piekar Śląskich, Gidel i Mstowa. Ponownie w 2022 do Skrzatusza i rok później do Lichenia, Lądu i na Lednicę. Delegacja chórzystów brała też udział w kanonizacji papieża Jana Pawła II w Rzymie w dniu 27 kwietnia 2014 r. Chór może się pochwalić uczestnictwem w rozlicznych konkursach, przeglądach i festiwalach, w tym w Przeglądzie Piosenki Religijnej Cecyliada i Stargardzkich Śpiewach Maryjnych. Przez lata powierzono mu także oprawę największych parafialnych uroczystości jak konsekracja świątyni parafialnej w dniu 15.10.2006 r. i koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w dniu 15.09.2020 r. Przewodził śpiewem najważniejszych uroczystości: odpustowych w ciągu roku liturgicznego, a także wizytacji biskupich, prymicji kapłańskich oraz każdej pięknej uroczystości we wspólnocie parafialnej a przy tym zawsze procesji Bożego Ciała i Pierwszej Komunii świętej. Nie zabrakło przygotowanych śpiewów podczas corocznych przeżyć Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych oraz najbardziej wymagających przygotowania podczas Triduum Sacrum. W repertuarze chóru i śpiewnikach bardzo często podejmuje się dzieła nawiązujące do tajemnicy Bożego Miłosierdzia i pobożności maryjnej a także utwory współczesne i tradycyjne m. in.: Chlondowskiego, Moniuszki, Frisiny, Mozarta i Kądzieli, oraz śpiewy łacińskie, a także piękne utwory autorskie napisane i skomponowane przez pana organistę. Członkowie chóru odbywają nieustanne warsztaty i kształcenie muzyczne a także duchowe poprzez systematyczny udział w jesiennych rekolekcjach i dniach skupienia w diecezjalnych ośrodkach nadmorskich. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odprawia się Eucharystia w intencji jego członków i ich rodzin.
Chór występował i podejmował w różnych wymiarach wzorową współpracę z najważniejszymi chórami diecezjalnymi: Altum, Belcanto, Cantore Gospel, Cantore Vox, św. Cecylii, Echo – Arioso, Hejnał, Rapsodia, Lutnia, Lumen, Echo Fatimy, Cantate Deo, Res Musica, Pax Christi, Kombatant, Chłopięcy Słowiki, Voci-Veloci, Primo Vere, Chórem PUM i UTW z Polic oraz Orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie.
Piękne lata działalności chóru dokumentuje starannie prowadzona kronika, która wspomina poszczególnych jej dyrygentów m. in. Romana Kota, Tomasza Pawliczka, Macieja Lewandowskiego, ks. Łukasza Urbaniaka, Danutę Sobocińską i ponownie przy kontuarze i z batutą z największym zaangażowaniem maestro Roman Kot. Próby odbywają się w czwartkowe wieczory w salce muzycznej która przeddzień jubileuszu doczekała się nowego pianina. Chórzystów najczęściej można usłyszeć podczas niedzielnej Eucharystii o godz. 9:30. Chór prowadzi nieustanne poszukiwania nowych głosów do współtworzenia tworzenia jego codzienności muzycznej i historii naszej parafii. Zapraszamy!
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą wrześniową kolacją w zawsze gościnnym Hotelu 104. Natomiast uroczysta Eucharystia w intencji całego chóru wraz z pamięcią o zmarłych głosach została odprawiona we wspomnienie św. Cecylii w dniu 22 listopada 2024 r. o godz. 18:00 po bogatej oprawie muzycznej liturgii odbyło się coroczne spotkanie w kawiarence parafialnej Faustynka, gdzie rozmowy i śpiewy trwały do późnej nocy w atmosferze wdzięcznych wspomnień.
W ciągu 20-lecia w chórze Laudate Dominum śpiewali:
Głosy męskie: Adamiak Grzegorz, Felisiak Jan, Filipiak Grzegorz, Gronek Jan, Hryniuk Franciszek, Kowbel Jan, Olszewski Antoni, Więcek Tomasz,
Głosy żeńskie: Baś Krystyna, Błotnicka Irena, Bojarska Anna, Cejlan Teresa, Felisiak Danuta, Frąckowiak Barbara, Góralczyk Kazimiera, Gronek Krystyna, Grzeszczak Teresa, Jasiczek Łucja, Jaskulska Janina, Kasprzyk Bogusława, Kisielowska Krystyna, Kokosińska Elżbieta, Krysiak Marianna, Labiak Wacława, Liwosz Halina, Malesa Urszula, Malinowska Teresa, Osenka Alina, Pawlikowska Henryka, Ryszka Janina, Sicińska Teresa, Sikorska Jolanta, Sobocińska Danuta, Szala Barbara, Zając Marianna, Zwolak Halina,
Zmarli członkowie chóru: BRULIŃSKI Henryk, LANGNER Jadwiga, PĘZIOŁ Zofia, SZCZEŚNIAK Marianna, ŻWIRSKI Florian. W katastrofie autokarowej pielgrzymów pod Grenoble w dniu 22.07.2007 r. zginęło czterech chórzystów: Danuta i Ryszard KOCHAŃSCY, Danuta KISIELEWICZ i Maria STARZYŃSKA.
Msza święta Jubileuszowa we wspomnienie św. Cecylii – 22.11.2024
Spotkanie w kawiarence parafialnej Faustynka:
Wrześniowa kolacja jubileuszowa: