Skupienie Liturgicznej Służby Ołtarza
Dekanalne rozpoczęcie roku formacyjnego Liturgicznej Służby Ołtarza
W słoneczne sobotnie przedpołudnie 21 września po święcie św. Stanisława Kostki, Patrona Polski oraz dzieci i młodzieży a także LSO, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Zachód odbył się Dekanalny Dzień Skupienia, inaugurujący nowy rok formacyjny Liturgicznej Służby Ołtarza. W wydarzeniu udział wzięli ministranci, ministrantki, lektorzy i ceremoniarze m.in. z parafii Ducha Świętego, Przemienienia Pańskiego oraz Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Różańcowej z Rzeplina. Program dnia był bogaty i różnorodny, skupiając się na pogłębieniu więzi z Bogiem oraz zrozumieniu istoty służby Bogu i drugiemu człowiekowi. Uczestnicy rozpoczęli spotkanie od wspólnej modlitwy, która wprowadziła ich w atmosferę skupienia i refleksji.
Po przywitaniu i modlitwie w kościele dolnym odbyła się katecheza liturgiczna, którą poprowadził ks. wikariusz. W swojej nauce mówił o liturgii oraz o prestiżowej i olbrzymiej roli służby ołtarza podczas przygotowania i sprawowania świętych obrzędów. Podkreślił znaczenie zaangażowania i odpowiedzialności, jakie niesie ze sobą posługa przy ołtarzu, zachęcając młodych do pogłębiania swojej wiedzy, nie zapominając jednocześnie o duchowości.
Istotnym elementem były warsztaty liturgiczne, które poprowadził alumn trzeciego roku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Rafał Jaroszek. Przypomniał on ważne aspekty i przepisy dotyczące każdego z elementów Mszy Świętej oraz pokazał i przedstawił symbolikę poszczególnych paramentów liturgicznych znajdujących się w ogromnej dziekańskiej zakrystii. Dzięki jego wskazówkom słuchacze mogli pogłębić swoją wiedzę i poprzez poznanie różnych wersji westymentów lepiej zrozumieć znaczenie poszczególnych elementów liturgii.
Czas na spowiedź pozwolił uczestnikom na duchowe oczyszczenie i pojednanie z Bogiem przez posługę kapłanów miejscowej parafii. Sakrament pokuty stał się ważnym momentem indywidualnej refleksji i odnowienia więzi ze Stwórcą, po którym nadszedł czas bezpośredniego przygotowania do Mszy Świętej. Wspólna próba oraz przygotowanie do uroczystej asysty owocowały w wymianę doświadczeń i poglądów na temat poszczególnych funkcji. Była to doskonała okazja do wzajemnego uczenia się i doskonalenia umiejętności, co przyczyniło się do jeszcze bardziej uroczystego przebiegu liturgii.
Kulminacyjnym punktem dnia była Msza Święta, której przewodniczył ks. Maciej Babicki. Jako że wydarzenie odbywało się w święto św. Mateusza, homilia nawiązywała do życia i nauczania oraz niezwykłego powołania apostoła oraz ewangelisty. Celebrans podkreślił znaczenie powołania i służby w życiu każdego chrześcijanina, zachęcając uczestników do naśladowania św. Mateusza w ich codziennej posłudze i odkrywania wezwań Chrystusowych, które przychodzą często niespodziewanie i według Bożej a nie ludzkiej optyki postrzegania świata.
Na zakończenie odbyła się agapa, podczas której uczestnicy mieli okazję wspólnie delektować się włoską kuchnią – pizzą w kilku smakach. Wspólny posiłek stał się okazją do integracji i umocnienia relacji między uczestnikami. Przy stole panowała radosna atmosfera, a rozmowy w których uczestniczył ks. Dziekan Janusz oraz ks. Emil dotyczyły zarówno spraw duchowych, jak i codziennych. Bardzo prędko 13 gigantów zniknęło bez śladu…
Dekanalny Dzień Skupienia okazał się pięknym początkiem nowego roku formacyjnego 2024/2025. Uczestnicy rodziny dekanalnej wrócili do swoich parafii z nową energią, motywacją i gorącym zapałem do dalszej gorliwszej służby Bogu i ludziom też!
(Łukasz Szmulik, parafia pw. Ducha Świętego w Stargardzie)