Zarys powstania i działalności Wspólnoty Apostołów Miłosierdzia Bożego

W 1985 roku przy parafii św. Antoniego w Szczecinie, pod opieką ks. Edwarda Cegły, zawiązała się Grupa Modlitewna Czcicieli Miłosierdzia Bożego. Jednak dość szybko za namową Księdza Biskupa Jana Gałeckiego nowym opiekunem grupy został ks. Józef Ortyl w sąsiedniej parafii: Miłosierdzia Bożego w Szczecinie. Od tego momentu spotkania formacyjno-organizacyjne odbywają się regularnie w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przybywają na nie osoby z różnych parafii Szczecina (m.in. św. Antoniego, św. Dominika, św. Piotra i Pawła w Podjuchach, Wniebowzięcia NMP w Dąbiu, Niepokalanego Serca NMP na oś. Słonecznym). Długoletnim Liderem Grupy, która z czasem zmieniła nazwę na Archidiecezjalną Grupę Apostołów Miłosierdzia Bożego, był Stanisław Wiśniewski (aż do 1993 roku).

Członkowie Grupy zobowiązali się do uczestnictwa w uroczystościach religijnych zwłaszcza w nabożeństwach do Miłosierdzia Bożego, w Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek, w Misterium Męki Pańskiej, w inscenizacjach teatralnych traktujących o życiu i posłannictwie św. Faustyny, o Męce Pańskiej, o Rodzicach NMP i innych. Szczególnie pieczołowicie szerzyli kult obrazu Jezusa Miłosiernego i wspólnotowo odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W styczniu 2010 roku Grupa wypracowała swój Statut i zmieniła nazwę. Obecnie przysługuje Jej tytuł: Wspólnota Apostołów Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Świeckim Animatorem Archidiecezjalnym Wspólnoty jest Roman Odorski, a wspomagają go w tej odpowiedzialnej funkcji Józef Szpakowski (reżyser wszystkich inscenizacji teatralnych), Jarosław Laskowski, Andrzej Cichocki. Stanisław Wiśniewski i nieoceniona Barbara Czaplicka.

Od stycznia 2010 roku Wspólnota Apostołów obecna jest także w parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim w liczbie 31 członków. Spotkania formacyjne (oprócz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Szczecinie: 40 osób) odbywają się także w parafii św. Antoniego (16 osób) i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie - Podjuchach (40 osób).

W czasie uroczystych obchodów 25-lecia istnienia Wspólnoty (17 września 2010r.), Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, powierzył trosce wszystkich członków Wspólnoty propagowanie i rozprowadzanie obrazu Matki Boskiej Kapłańskiej wraz z modlitwą za kapłanów.

 

 

 

Wykaz parafii, z których pochodzą Apostołowie:



św. Piotra i Pawła Szczecin - Podjuchy - 24 os.

Niepokalanego Serca NMP Szczecin - Słoneczne - 11 os.

Nawiedzenia NMP. Szczecin - Dąbie - 2 os.

Wniebowzięcia NMP Szczecin - Dąbie - 3 os.

św. Stanisława Szczecin - Bukowe - 1 os.



Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Szczecin - 19 os.

św. Antoniego Szczecin - 16 os.

św. Jana Chrzciciela Szczecin - 1 os.

św. Ottona Szczecin - 1 os.

Najświętszego Zbawiciela Szczecin - 1 os.

Najświętszego Odkupiciela Szczecin - 2 os.

Przemienienia Pańskiego Szczecin - 1 os.

Opatrzności Bożej Szczecin - 2 os.

św. Dominika Szczecin - 3 os.

św. Stanisława Kostki Szczecin - 1 os.

św. Mikołaja Szczecin - 2 os.

św. Maksymiliana Kolbe Szczecin - 2 os.

św. Kazimierza Szczecin - 1 os.

bł. biskupa Stanisława Szczecin - 1 os.



Miłosierdzia Bożego Stargard Szczeciński - 17 os.

NMP Królowej Świata Stargard Szczeciński - 9 os.

Przemienienia Pańskiego Stargard Szczeciński - 5 os.