Kolory szat liturgicznych

 

Szaty liturgiczne

Kolory w liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego służą do podkreślenia charakteru okresu i poszczególnych świąt. Kolory szat liturgicznych oraz materiałów używanych do dekoracji ołtarza i ambony obrazują symbolicznie rok kościelny i wspominane w nim ważne dla chrześcijanina wydarzenia. Papież Inocenty III sporządził w około 1200 roku kanon kolorów liturgicznych, który to dopiero 300 lat później za sprawowania władzy przez Piusa V został wprowadzony w życie. Wcześniej kolorem używanym w liturgii był kolor biały. W kościele katolickim koloru białego są zawsze alba (łac. albus-biały), komża i cingulum. Stuła i ornat występują w kolorach: białym, czerwonym, zielonym, fioletowym, różowym lub złotym. W liturgicznych kolorach występuje tylko kapłan i ministranci. Również welon, którym nakryty jest kielich dobierany jest według koloru dnia. Rozmaitość kolorów szat liturgicznych ma uzewnętrzniać charakter sprawowanych misteriów wiary, a także ideę rozwoju życia chrześcijańskiego w ciągu roku liturgicznego.

 

Biały

Symbolizuje światło, czystość, radość i nastrój świąteczny. Używa się w Oficjach i Mszach Okresu Wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego, w Święta i wspomnienia Chrystusa Pana, z wyjątkiem tych, które dotyczą Jego Męki; w Święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny, świętych Aniołów, Świętych, którzy nie byli męczennikami, w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i św.  Jana Chrzciciela (24 czerwca), w święta św. Jana Ewangelisty (27 grudnia), Katedry św. Piotra (22 lutego) i Nawrócenia św. Pawła (25 stycznia).

 

Czerwony

Symbolizuje krew, męczeństwo i ogień. Używa się w niedzielę Męki Pańskiej, w Wielki Piątek, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w Mszach ku czci Męki Pańskiej, w główne święta Apostołów i Ewangelistów i dni Świętych Męczenników.

 

Zielony

Symbolizuje nadzieję, odrodzenie duchowe i sprawiedliwość. Używa się w Oficjach i Mszach Okresu Zwykłego.

 

Fioletowy

Symbolizuje skruchę, pokorę i pokutę. Używa się w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Można go również stosować w Oficjach i Mszach za zmarłych.

 

Różowy

Kolor różowy jest kolorem radości. Ma on symbolizować radość nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. W roku liturgicznym używa się tego koloru tylko dwa razy - w trzecią niedzielę Adwentu (Gaudete) i czwartą niedzielę Wielkiego Postu (Laetare).

 

Złoty

Kolor złoty symbolizuje świętowanie, chwałę. Stosuje się go podczas Świąt i uroczystości. Ten kolor zastępuje biel, zieleń i czerwień, ale nie może zastępować fioletu.

 

Niebieski

Kolor niebieski jest kolorem maryjnym. Dozwolone jest używanie go we mszach o Najświętszej Maryi Pannie.