Halloween - tylko zabawa czy już może "święto" ?

Zanim każdy z nas odpowie sobie na to pytanie warto dowiedzieć się skąd wzięło się halloween i jakie są jego zwyczaje.

Nazwa halloween pochodzi od angielskiego słowa „hallow” czyli święcić i jest to zwyczaj, który najczęściej kojarzy nam się z obrazem duchów, czarownic, czarnych kotów, a także dzieci które w przebraniu straszą innych. Zapoczątkował je lud Celtycki już 2000 lat temu, obchodząc 31 października święto zwane „Wigilią Wszystkich Świętych”. Celtowie wierzyli że w ten dzień granica między światem żywych a umarłych była najcieńsza, a więc kontakt z duchami był łatwiejszy. Wtedy to czczono i zapraszano do domu duchy przodków, zaś złe duchy odstraszano. Tradycja ta przywędrowała do Ameryki Północnej w XIX w. Zaś w drugiej połowie XX w. zwyczaj ten trafił do  Europy Zachodniej. Halloween najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce zwyczaj ten pojawił się pod koniec lat 90-ych.
Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Halloween jest lampion z dynii zw. „jack-o-lantern. Inspiracją powstania tego symbolu była legenda o mężczyźnie imieniem Jack, który za życia był wcieleniem zła i wykorzystywał każdą okazję, aby się wzbogacić. Kiedy spotkał na swojej drodze diabła, który zaproponował mu wielkie bogactwo w zamian za duszę, Jack natychmiast podpisał cyrograf. Zmarł 31 października. Za swoje czyny nie trafił ani do nieba, ani do piekła. Dostał zaś możliwość ratunku, poprzez powrót na ziemię w Halloween i strasząc ludzi  światełkiem miał nawracać grzeszników. Aby pozbyć się Jack’a i wysłać go do nieba ludzie zapalali Jack-o-lantern, pokazując że wiedzą o swoich grzechach. Do innych symboli związanych z halloween możemy wymienić duchy, zjawy, upiory, czarownice, demony i wampiry.
Również w Polsce możemy zaobserwować tradycję obchodzenia halloween. Z tej okazji organizowane są przeróżne imprezy w klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe. W niektórych szkołach dzieci przychodzą tego dnia na zajęcia przebrane za straszne postacie.
Kościół rzymskokatolicki sprzeciwia się halloween i utożsamia je do święta szatana, zaś Wspólnota Emmanuel organizuje przemarsze „HolyWins” co znaczy „Święty Zwycięża”.

Decyzja czy obchodzić halloween należy do każdego z nas. Trzeba tylko pamiętać, że przebierając swoje dzieci za wiedźmy i szkielety bierzemy odpowiedzialność nie tylko za zbawienie swojej duszy, ale także za zbawienie duszy naszych dzieci.

 

opracowała: DG