Kult Miłosierdzia Bożego ma bardzo bogatą i burzliwą przeszłość. Swymi początkami sięga ostatnich lat międzywojennych. Sam ks. Michał Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny zaświadcza, że kult Miłosierdzia, z Wilna i okupowanej Polski, poprzez Niemcy, Francję i inne podbite kraje szybko dotarł aż do Japonii, Palestyny, Australii i obu Ameryk. Teksty nowenny, koronki oraz litanii do Miłosierdzia w języku niemieckim, litewskim, francuskim, włoskim i angielskim pojawiły się jeszcze w czasie wojny.
W roku 1948 została skierowana do Stolicy Apostolskiej prośba, o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego w myśl poleceń, które otrzymała siostra Faustyna. Dnia 27.02.1948r. rozgłośnia Radia Watykańskiego nadała audycje o siostrze Faustynie i jej posłannictwie. Pod koniec lat 50-ych apostołka Miłosierdzia Bożego znana była w całej Europie, obu Amerykach, Australii, w Azji i wielu krajach Afryki. Obrazek Jezusa Miłosiernego doczekał się aż 60 wersji językowych. W obliczu dynamicznie rozwijającego się kultu, zaskoczeniem była Notyfikacja Kongregacji Świętego Oficjum z 06.03.1959r. Wprowadzała ona ograniczenie kultu w formach zaproponowanych przez s. Faustynę. Wątpliwości te związane były z nieprawidłowościami w jego formach. W kościołach ściągnięto wszystkie obrazy i zaprzestane odprawiania nabożeństw. Jedyną świątynią w której za zgodą władz kościelnych pozostał obraz był kościół w Dolinie Miłosierdzia Bożego nieopodal Częstochowy. To właśnie tam powstał Ośrodek Studium Miłosierdzia Bożego. W tym Ośrodku od roku 1966 odbywały się sympozja, w których uczestniczyli dogmatycy, liturgiści i bibliści. Pieczę nad całością sprawował kard. Stefan Wyszyński jako prymas Polski, a także kard. Karol Wojtyła - z Komisji ds. Nauki Katolickiej Episkopatu Polski. Wbrew pozorom ograniczenie przez Kongregację wpłynęło pozytywnie na rozwój kultu. Kapłani z wielką troską wsłuchiwali się w rytm życia religijnego wiernych. Pod ich opieką odbywały się nabożeństwa m.in. w Krakowie, w Łodzi, w Poznaniu i w Częstochowie.
Również do Stolicy Apostolskiej były kierowane prośby o oficjalne uznanie kultu. Te wydarzenia przyczyniły się do wydania nowej Notyfikacji przez Kongregację Nauki Wiary. Znalazło się tam oświadczenie że zakazy i ograniczenia z 1959r. zostały zniesione. Rok później Czciciele Bożego Miłosierdzia złożyli na ręce Jana Pawła II prośbę o ustanowienie święta Bożego Miłosierdzia. Już dwa tygodnie później Papież wydał ustną zgodę na obchodzenie tego Święta. Uroczystością, które odbyły się w II Niedzielę Wielkanocną w 1979r. przewodniczył ordynariusz częstochowski biskup Stefan Bareła.
Kolejne wydarzenia związane z zatwierdzeniem kultu odbywały się już bardzo szybko. Przyczyniła się do tego wydana przez Jana Pawła II w 1980r. encyklika Divus In Misericordia o Bożym Miłosierdziu. Kolejnym ważnym etapem była beatyfikacja s. Faustyny, a siedem lat później jej kanonizacja. Dnia 05.05.2000r. Kongregacja Kultu Bożego i ds. Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający Święto Miłosierdzia Bożego, a dwa lata później Penitencjaria Apostolska z aktami kultu związała odpusty.
Najważniejszym i największym ośrodkiem kultu Miłosierdzia Bożego w Polsce jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. To właśnie tą świątynie podczas pielgrzymki do Polski w 2002r. Jan Paweł II konsekrował i ustanowił światowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. FORMY KULTU MIŁOSIERDZIA BOŻEGO1. Obraz Miłosierdzia BożegoWiąże się z objawieniami jakie miała siostra Faustyna. Przedstawia Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który przynosi człowiekowi pokój i zbawienie przez odpuszczenie grzechów. Kult obrazu Jezusa Miłosiernego polega na ufnej modlitwie połączonej z uczynkami miłosierdzia wobec bliźnich.2. Święto Miłosierdzia BożegoTen dzień a właściwie Eucharystia przyjęta w tym dniu związana jest z największą obietnicą – zupełnego odpuszczenia win i kar. Ta łaska jest czymś znacznie większym niż odpust zupełny. Sam odpust polega na darowaniu kar doczesnych, należnych za popełnione grzechy ale nie jest nigdy odpuszczeniem samych win. 3. KoronkaW tej modlitwie ofiarujemy Bogu Ojcu : Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa. Wypowiadając słowa najmilszego Syna Twojego – odwołujemy się do miłości jaką Bóg Ojciec darzy swojego Syna, a w Nim wszystkich ludzi. W koronce prosimy o miłosierdzie dla nas i całego świata.4. Godzina MiłosierdziaJest formą kultu w której czcimy moment konania Jezusa na krzyżu (15:00). Nie chodzi tutaj o godzinę zegarową - 60 minut modlitwy- ale o modlitwę w momencie gdy zegar wybije 15:00, czyli w chwili konania Jezusa na Kalwarii. Tą formę kultu można praktykować nie tylko w Wielki Piątek czy w każdy piątek, ale codziennie. Jest to czas uprzywilejowany w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. 5. Szerzenie czci MiłosierdziaChodzi tu o szerzenie czci Miłosierdzia świadectwem życia w duchu całkowitego zawierzenia Bogu, czyli pełnienia Jego woli i miłosierdzia wobec bliźnich. Oprócz tego trzeba także słowem głosić światu orędzie Miłosierdzia.Poznanie i wielbienie Boga w Jego nieskończonym Miłosierdziu jest największym obowiązkiem i głównym celem życia człowieka.
opracowała: DG