1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć w Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą. 4. Zachować nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach. 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła. WYKŁADNIA NIEKTÓRYCH SFORMUŁOWAŃ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH Pierwsze przykazanie kościelne: Zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r., świętami nakazanymi w Polsce są: * Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 XII) * Uroczystość Bożej Rodzicielki (1 I) * Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 I) * Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) * Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 VIII) * Uroczystość Wszystkich Świętych (1 XI) W pozostałe ważne uroczystości jak Świętego Józefa (19 III), Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 VI) i Niepokalanego Poczęcia NMP (8 XII) wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. i do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Niemniej jednak zachęca się wiernych do uczestnictwa we Mszy św. w te uroczystości. Podobnie rzecz ma się ze świętem św. Szczepana (26 XII), Ofiarowania Pańskiego (2 II), Poniedziałkiem po Wielkanocy i świętem NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), mimo że nie są świętami nakazanymi, ze względu na tradycję Kościół zachęca do udziału w Mszy św., umożliwiając go poprzez świąteczny porządek nabożeństw. Czwarte przykazanie kościelne: Wszyscy wierni są zobowiązani czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu złych pragnień i sprzyja wolności serca. * Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwianie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. * Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu. * Przepisy postne (patrz: poprzedni artykuł). * Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
4. Zachować nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła. WYKŁADNIA NIEKTÓRYCH SFORMUŁOWAŃ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH Pierwsze przykazanie kościelne: Zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r., świętami nakazanymi w Polsce są: * Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 XII) * Uroczystość Bożej Rodzicielki (1 I) * Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 I) * Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) * Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 VIII) * Uroczystość Wszystkich Świętych (1 XI) W pozostałe ważne uroczystości jak Świętego Józefa (19 III), Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 VI) i Niepokalanego Poczęcia NMP (8 XII) wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. i do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Niemniej jednak zachęca się wiernych do uczestnictwa we Mszy św. w te uroczystości. Podobnie rzecz ma się ze świętem św. Szczepana (26 XII), Ofiarowania Pańskiego (2 II), Poniedziałkiem po Wielkanocy i świętem NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), mimo że nie są świętami nakazanymi, ze względu na tradycję Kościół zachęca do udziału w Mszy św., umożliwiając go poprzez świąteczny porządek nabożeństw. Czwarte przykazanie kościelne: Wszyscy wierni są zobowiązani czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu złych pragnień i sprzyja wolności serca. * Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwianie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. * Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu. * Przepisy postne (patrz: poprzedni artykuł). * Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu.