· Post ilościowy (czyli tylko 3 posiłki dziennie, w tym 1 do syta, a 2 lekkie) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia.
Do postu bowiem ilościowego zobowiązane są osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60 roku życia, a osobą pełnoletnią jest ten, kto ukończył 18 rok życia (Kan.97). Rodzice winni jednak zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty (Kan.1252).
· Uzasadniona niemożność zachowania wstrzemięźliwości w piątki domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty · Dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki, z wyjątkiem Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku:Wolni są od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki:§ wszyscy, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne,§ wszyscy, którzy nie mają możliwości wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia.Uwaga: Dyspensa nie dotyczy Wielkiego Piątku i Środy Popielcowej.Wierni korzystający z dyspensy powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego oraz złożyć ofiarę do skarbonki z napisem „Jałmużna postna” albo częściej spełniać uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego.Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych Wielkiego Postu!DROGA KRZYŻOWA – w piątki o godz. 16.30 (dla dzieci) i 17.30 dla dorosłych, a dla młodzieży o godz. 19.00
GORZKIE ŻALE – w niedziele o godz. 17.30
PASJA - Misterium Męki Pańskiej w niedziele o godz. 20.00 w Seminarium Duchownym (ul. Papieża Pawła VI nr 2)
Za odprawienie Drogi Krzyżowej i udział w Gorzkich Żalach zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.