Apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (2018-11-30 13:52:17)

Apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

Moi drodzy,

zaczął się okres jesienno - zimowy, w naszych domach i mieszkaniach wzrasta ryzyko powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w tym okresie wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Ten trujący gaz, zwany potocznie czadem nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły, dlatego czadu NIE poczujemy!, NIE zobaczymy!, NIE usłyszymy!.

Bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyśpieszona czynność serca mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciem tlenkiem węgla. Jeśli poczujecie takie objawy jak najszybciej przewietrzcie pomieszczenie i wezwijcie pomoc.

Proszę pamiętać o

* obowiązku okresowego dokonania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzenia instalacji wentylacyjnej

* nie zaklejaniu i nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych oraz otworów nawiewnych w oknach.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Urządzenia te poprzez wykrycie dymu lub tlenku węgla, zaalarmują nas o niebezpieczeństwie, a tym samym mogą uratować życie i zdrowie.

Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest głównie w naszych rękach!