KOMUNIKAT PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO (2018-08-27 17:49:01)

W związku z licznymi przypadkami wypalania traw i pozostałości roślinnych, których od początku roku Państwowa Straż Pożarna na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowała 2566, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej apeluje o nie dokonywanie tego procederu oraz alarmowanie straży pożarnej, jeżeli zostaną zauważone przez Państwa ww. pożary. Panujące w ostatnim okresie wysokie temperatury sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu pożaru na sąsiednie zabudowania, uprawy lub lasy.

Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom, gdyż gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do wypadków i kolizji. Wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii.

Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery - tysiące pożarów - w skali kraju wiąże się z „wyrzucaniem” do niej dziesiątków ton tlenku węgla, siarki oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych.

Wypalanie traw i zarośli to brutalny sposób niszczenia zieleni. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody.

Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej